Український павільйон та події
Вже третій рік поспіль, навіть попри повномасштабну російську агресію, Україна відкриває національний павільйон на Міжнародній кліматичній конференції СОР. Яка цього року пройде в Баку.
Очікується, що в українському павільйоні пройдуть близько 40 заходів та дискусій за участю українських та міжнародних спікерів.
На СОР29 Україна представить себе як еталон незламності та зеленого розвитку в умовах війни; осереддя зелених інновацій, прогресивних рішень та діджиталізації, відкрита до світу.
Україна також закликатиме ще більше країн приєднатися до пункту 8 Формули миру Президента Зеленського. Цей документ зокрема дозволить створити надійні інструменти фіксації довкіллєвих злочинів, оцінки збитків та притягнення винних до відповідальності.
Ми підтримуємо встановлення Нової колективної кількісної цілі з фінансування (NCQG), що відкриє доступ до фінансування амбітних кліматичних дій. А також прагнемо до повної операціоналізації статті 6 Паризької угоди, що регулює міжнародні вуглецеві ринки.
Національний павільйон на COP29 втілює ідею спільних зусиль у подоланні глобальних викликів. Відвідувачі дізнаються про роль України у світовій інфраструктурі безпеки, а також про громадські, підприємницькі та державні екологічні ініціативи, які Україна реалізує попри повномасштабну російську агресію.
Від формули миру Президента Зеленського й нового закону для досягнення до 2050 року кліматичної нейтральності, розбудови інфраструктури відновлюваної енергетики та інновацій в агропромисловості, дивовижного відновлення природи на місці Каховського водосховища, знищеного внаслідок теракту Росії, до десятків прикладів щоденного героїзму людей, які попри загрозу життю захищають довкілля.
Кожна з цих історій стане частиною інсталяції, виготовленої з екологічного паперу з живим насінням українського виробництва. Після завершення конференції павільйон буквально проросте, адже інсталяція буде висаджена як символ спільних зусиль, що формують майбутнє.
Програма заходів Українського павільйону на COP29 (програма може оновлюватися)
11.11.2024
11:00 - 13:00
Енергія для України, безпека для Європи: План Маршалла з енергетичної безпеки
У рамках панельної дискусії провідні експерти з США, Великої Британії та України об'єднають свої зусилля для обговорення нового Плану Маршалла для енергетичної безпеки України. Представники урядових структур, академічної спільноти та ветерани збройних сил розглянуть, як енергетична безпека України стає ключовим фактором міжнародної стабільності та сталого розвитку регіону.
14:00 - 15:00
Готовність до Європейського зеленого курсу та адаптація до змін клімату в Україні
PROGRESS реалізується в країнах Східного партнерства - Вірменії, Азербайджані, Грузії, Молдові та Україні та надає підтримку, щоб продемонструвати фермерам та бізнесу економічні переваги інвестування в зелені, стійкі та кліматично-орієнтовані рішення. Під час заходу ви дізнаєтесь більше про PROGRESS та зможете обмінятися досвідом та думками щодо поточної ситуації в Україні в рамках Європейського зеленого курсу, отримати інформацію про заходи та успішні практики з адаптації до змін клімату, обговорити порушені питання з колегами та представниками органів влади, міжнародних організацій, асоціацій та професійних інституцій.
12.11.2024
9:30 - 11:00
Від Cтратегії до Втілення: Як Забезпечити Дієвий Net Zero?
У той час як світ активно рухається до кліматичної нейтральності, країни, що розвиваються, та держави у процесі відбудови стикаються з особливими викликами та можливостями на цьому шляху. Під час експертної панельної дискусії провідні фахівці Оксфордського Університету та політики обговорять, як створити дієві політичні механізми для підтримки сталого розвитку та зеленого повоєнного відновлення України. Учасники розглянуть, як наукові підходи допомагають країнам розвивати стійкі економіки, поєднуючи енергетичну безпеку та досягнення кліматичних цілей. Цей експертний діалог об'єднає академічні знання, практичні рішення та успішних прикладах впровадження кліматичної політики в умовах економічних викликів та post-conflict відновлення, зосередившись на: - Інструментах успішного впровадження цілей net zero в різних економічних умовах - Залученні та організації кліматичного фінансування в умовах кризи - Механізмах ефективного впровадження політики net zero та можливості для регіональної співпраці й обміну знаннями - Інвестиційні потреби та можливості на ринках, що розвиваються - Досвіду України для інших країн на шляху до кліматичної нейтральності
11:00 - 13:00
Співпраця України та міжнародних партнерів в оцінці завданої війною шкоди довкіллю
Навколишнє середовище зазнає значної шкоди через війну в Україні. За оцінками уряду України, через військові дії постраждали близько 30% природоохоронних територій України на площі понад 1,2 млн гектарів. Якісна оцінка завданої довкіллю шкоди є важливим етапом розробки плану сталої відбудови України. Ті виклики, з якими стикається Україна в оцінці збитків навколишньому середовищу, необхідно вирішувати спільно з міжнародними партнерами. Ці виклики та шляхи подолання обговорять спікери дискусії високого рівня у першій половині заходу. У співпраці з Екокомітетом Верховної Ради, Міндовкіллям та Державною екологічною інспекцією, ПРООН в Україні за підтримки уряду Швеції реалізує проєкт зі створення Координаційного центру з оцінки шкоди довкіллю. Метою ініціативи є допомога Україні в оцінці та документуванні завданих війною екологічних збитків. Результати цього проєкту та інші ініціативи з оцінки шкоди довкіллю за підтримки міжнародних партнерів будуть представлені у другій половині заходу.
14:00-16:00
Роль місцевих лідерів у формуванні політики з адаптації до зміни клімату
Цей захід буде спрямований на обговорення основних загроз для муніципалітетів та шляхів покращення місцевого потенціалу для вирішення проблем адаптації до зміни клімату.
17:00-18:15
Досвід країн Глобального Півдня у відмові від вугільних електростанцій
Під час заходу буде представлено дослідження, яке містить основні уроки поступової відмови від вугільних електростанцій таких країн, як Бразилія, Індонезія, Кенія, Південна Африка та приймаючої країни COP29 - Азербайджану, з метою підтримки дискурсу щодо переходу до децентралізованої генерації електроенергії. Обговорення також міститиме кроки, які Україна може зробити на шляху до енергетичної незалежності та енергетичної децентралізації
18:30-20:00
13.11.2024
09:00-10:30
11:00-12:30
Викиди метану в Україні: поточна політика та перспективи покращення вимірювання та скорочення викидів
Ця сесія надасть огляд поточної ситуації з викидами метану в Україні та підкреслить важливість вирішення проблеми цих викидів. Учасники дискусії розкажуть про різні методи оцінки викидів метану, включаючи прямі вимірювання та супутникові дані, а також обговорять доступні технології для ефективного зменшення викидів.
13:00 - 14:00
Вуглецеві ринки для сталого розвитку: Як мобілізувати кошти приватного сектору через вуглецеві ринки для «зеленого відновлення»?
Вуглецеві ринки можуть відігравати важливу роль у забезпеченні фінансування проєктів зі скорочення викидів парникових газів та сприяння сталому розвитку. Як це значення розглядається сьогодні на (добровільних) вуглецевих ринках і як існуючі правила і процедури можуть гарантувати, що приймаючі країни можуть отримати вигоду від впливу вуглецевих ринків на сталий розвиток, буде обговорено під час цієї інтерактивної панельної дискусії за участю багатьох зацікавлених сторін.
15:00-16:00
17:00-18:30
Енергія майбутнього: Просування жіночого лідерства та стійкої робочої сили в енергетичному секторі України
У межах багаторічної Програми відновлення «зеленої» енергетики ПРООН в Україні Програма «Жіноче лідерство» є важливою ініціативою для просування ґендерної рівності, інклюзивності та сталого розвитку в енергетичному секторі України. У міру того, як Україна прискорює перехід до зеленої енергетики в умовах війни, що триває, вона стикається зі значними викликами: робоча сила, яка працює в умовах величезного психологічного тиску через цілеспрямовані атаки на енергетичну інфраструктуру, а також виражена ґендерна диспропорція в технічних та лідерських ролях у секторі традиційної енергетики. Ця панельна дискусія об'єднає ключові зацікавлені сторони, лідерів галузі та міжнародних експертів для обговорення дієвих рішень для розвитку стійкого та ґендерно інклюзивного енергетичного сектору. Створюючи середовище, яке підтримує стійкість робочої сили, сприяє формуванню навичок та усуває бар'єри на шляху до участі жінок, ПРООН разом із партнерами прагне прокласти шлях до сталого, інклюзивного та справедливого майбутнього зеленої енергетики.
14.11.2024
09:00-10:30
Наслідки впровадження CBAM з фокусом на країни-сусіди ЄС / Ціноутворення на викиди вуглецю як відповідь на зміну клімату – приклад України
Законодавчі пропозиції ЄС в рамках Європейського зеленого курсу та пакету Fit for 55 дають величезний поштовх кліматичній та енергетичній політиці, що є частиною глобальних зусиль з досягнення кліматичної нейтральності. Нещодавно запроваджені заходи, такі як CBAM, матимуть значний вплив як на кліматичну політику, так і на міжнародну торгівлю в усьому світі. Значні витрати можуть лягти на найбільш вразливі регіони, сектори та суспільства, такі як східні сусіди ЄС. Ці наслідки слід дослідити. Водночас такі заходи, як CBAM, виступають каталізатором створення схем ціноутворення на викиди вуглецю. Україна зараз працює над створенням національної системи торгівлі квотами на викиди, яка дозволить Україні, з одного боку, уникнути наслідків CBAM, а з іншого - генерувати доходи для енергетичної трансформації. На цьому паралельному заході будуть розглянуті запроваджені заходи, їхні наслідки, а також потенційні заходи для їхнього пом'якшення.
11:00 - 12:00
Побудова стійких та сталих ланцюгів постачання
Дискусія буде зосереджена на тому, як бізнес може розробити та впровадити ефективні підходи до управління ланцюгами поставок, що сприятимуть як короткостроковій стійкості, так і довгостроковій сталості. Панелісти обговорять стратегії розвитку міжнародного партнерства, обміну досвідом та просування сталих бізнес-практик у різних галузях, підкреслять роль таких ініціатив, як Ukraine Business Compact (UBC), у стимулюванні глобальної співпраці та обміну знаннями.
12:00 - 12:45
Еволюція сталих енергетичних систем
Панельна дискусія буде присвячена стратегіям та викликам трансформації енергетичного сектору України за допомогою сталих рішень та інноваційних технологій. Керівники найбільших енергетичних компаній, міжнародні експерти та політики обговорять ключові пріоритети для відновлення критичної інфраструктури, просування проєктів з відновлюваної енергетики та забезпечення енергетичної безпеки. Під час сесії будуть обговорені успішні ініціативи, інвестиційні можливості та роль міжнародного партнерства у прискоренні переходу України до стійкого та сталого енергетичного майбутнього.
13:00 - 14:30
Міжнародне співробітництво задля трансформації енергетичного сектору України
Панельна дискусія буде присвячена обговоренню шляхів швидкої імплементації реформ, необхідних Україні для відновлення функціонуючого енергетичного ринку, а також стратегій, спрямованих на приведення її у відповідність до норм ЄС та досягнення кліматичних цілей. В обговоренні візьмуть участь дослідники Європейсько-українського хабу енергетичної трансформації (EUETH), представники українського уряду, єврокомісари, міжнародні експерти з питань клімату та енергетичної політики з ЄС, Великої Британії та США.
15:00 - 16:00
Перемикання передач: Подолання перешкод на шляху до інтеграції у сфері відновлюваної енергетики в країнах Східного партнерства
Обговорення торкнеться ключових аспектів дослідження. Наша мета — поєднати наукову перспективу з практичною оцінкою фінансових інституцій, Енергетичного Співтовариства, України та індустрії вітрової енергетики, що беруть участь у розвитку проєктів ВДЕ в країнах Східного партнерства. Цей захід включатиме: - Презентацію основних висновків дослідження IRENA щодо траєкторій розвитку відновлюваних джерел енергії в енергосистемах країн Східного партнерства. - Обговорення керуючих принципів для прискореного розвитку зеленого переходу, зосереджуючись на сучасних інструментах, можливостях та перешкодах для відновлюваної енергетики в регіоні Східного партнерства; - Погляд приватних інвесторів у секторі вітрової енергетики на ключові фактори, що визначають успішні інвестиції та розвиток ринку вітрової енергетики.
16:30 - 17:30
15.11.2024
09:30-11:00
Кліматичне фінансування для економічної конкурентоспроможності та відбудови України
Незважаючи на війну, Україна прагне розпочати трансформацію своєї економіки нарівні з Зеленим курсом і закласти основу для післявоєнного етапу, зосередженого на розвитку сучасної циркулярної економіки та інфраструктури, необхідної для її підтримки. Нещодавно Україна прийняла Національний план з енергетики та клімату, а також рамковий Закон про клімат, а наразі розробляє Систему торгівлі квотами на викиди. Однак для масштабування трансформаційних дій необхідне збільшення та цільове кліматичне фінансування. На панельній дискусії буде досліджено, чому прискорення дій у сфері зміни клімату є так критично важливим, навіть попри те, що війна триває, і буде здійснено спробу визначити державно-приватне партнерство та стратегічні фінансові інструменти, необхідні для перетворення кліматичних викликів на можливості для бізнесу в короткостроковій, середньостроковій та довгостроковій перспективі. Дискусія буде зосереджена на прискоренні низьковуглецевого відновлення, сприянні справедливій та чистій індустріалізації України та наближенні України до ЄС.
13:30 - 14:30
Нереалізований потенціал: місце справедливої трансформації в НПЕК
НПЕК надає можливість поєднати кліматичні та соціальні цілі і має включати новий вимір соціально-економічних аспектів, насамперед справедливої трансформації. Це потребує, щоб плани включали в себе комплексну стратегію забезпечення максимально позитивних можливостей і результатів, пов'язаних з переходом до кліматичної нейтральності, мінімізуючи негативні наслідки для вразливих регіонів, місцевих громад та їх жителів. Цей захід спрямований на обговорення прикладів інтеграції принципів справедливої трансформації в НПЕК різних європейських країн, включаючи Україну, яка затвердила свій план у 2024 році, і підсумування отриманих уроків для впровадження та майбутніх оновлень НПЕК.
14:30 - 16:00
Енергетична безпека. Зелене відновлення України
Спільний захід. 1. Енергія для України, безпека для Європи: План Маршалла з енергетичної безпеки. 2. Презентація проєктів зеленого відновлення в Україні
16:30 - 18:30
Як створити українське економічне та кліматичне диво (Шлях України до нульового рівня викидів: дослідження сценаріїв низьких викидів до 2050 року)
У червні 2024 року український уряд прийняв Національний план з енергетики та клімату (НПЕК) з метою ефективної координації енергетичної та кліматичної політики для забезпечення досягнення цілей зеленого переходу, сталого розвитку та економічного відновлення України. Вперше в історії України прийнято дорожню карту, яка інтегрує всі кліматичні та енергетичні політики і спрямована на системну трансформацію української економіки. НПЕК базується на декарбонізації, збільшенні частки відновлюваних джерел енергії, підвищенні енергоефективності та стимулюванні досліджень та інновацій у сфері енергетики та клімату. Захід присвячений обговоренню реалізації Національного плану з енергетики та клімату України на період до 2030 року та залученню інвестицій для сприяння переходу України до «чистого нуля». На заході також відбудеться презентація досліджень щодо потенціалу декарбонізації цементної промисловості та сільського господарства, а також анонси досліджень інших секторів економіки України у партнерстві з NZW та SEI.
16.11.2024
12:30-14:00
17.11.2024
18.11.2024
10:30-12:00
12:00-15:30
Інноваційне та стале сільськогосподарське виробництво в Україні
Серія з трьох подій: 1. Роль агросектору України в досягненні цілей Паризької угоди: добровільні вуглецеві ринки, біоенергетика, стійкі ланцюги постачання продуктів харчування 2. Інтеграціясільськогосподарськогосектору Україниу кліматичнийпорядок деннийЄС: роль політиків, приватного та фінансовогосекторів 3. Data Science, ШІ та машинне навчання: як Україна використовує інновації для розвитку низьковуглецевого сільського господарства та гуманітарного розмінування
19.11.2024
14:00-15:15
17:00-18:00
20.11.2024
9:30 - 11:00
11:30-13:00
14:00 - 15:15
18:00-19:00
Декларація про використання доходів CBAM
Після завершення перехідного періоду у 2026 році та впровадження фінансових зобов'язань для імпортерів, Механізм коригування вуглецю на кордоні (CBAM) ЄС почне приносити дохід. Рівень цього доходу залежатиме від ціни на вуглець у Системі торгівлі викидами (СТВ) ЄС, а також від обсягу та вуглецевої інтенсивності імпортованих товарів, на які поширюється CBAM. Протягом десяти років його впровадження очікується зростання доходів від CBAM, особливо з припиненням безкоштовного розподілу квот, що також підвищить доходи від продажу квот на аукціонах в межах СТВ ЄС. Мета супутнього заходу — розглянути можливі варіанти використання доходів CBAM. Дискусія буде базуватися на Декларації щодо використання цих доходів, зокрема у таких напрямках: - визначення стратегій використання доходів, отриманих від продажу сертифікатів CBAM; - аналіз варіантів розподілу доходів і розробка системи, яка б дозволила ефективно переробляти та направляти кошти. Цей підхід дозволить спрямувати доходи від CBAM на досягнення екологічних цілей, підтримуючи процес декарбонізації та інтеграції ринків.
21.11.2024
22.11.2024