Міндовкілля та партнери підписали меморандум для справедливої трансформації вугільних регіонів України

21. Жовтня 2024

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України продовжує зміцнювати свої зусилля у сфері кліматичної політики, підкреслюючи важливість поступової відмови від використання викопного палива. Навіть в умовах повномасштабної війни, Україна залишається вірною своїм зобов’язанням щодо скорочення викидів і продовжує реалізацію політики справедливої трансформації вугільних регіонів.

Під час форуму «Справедлива трансформація вугільних громад України», який об’єднав міжнародних партнерів, дипломатичний корпус, представників уряду, місцевих громад, громадських організацій та бізнесу, було підписано важливий меморандум. Заступник Міністра Вікторія Киреєва від Міндовкілля підписала документ разом із Міністерством енергетики, Міністерством розвитку громад і територій та Асоціацією вугільних громад України.

Підписання цього меморандуму є важливим кроком, оскільки він об’єднує спільні зусилля різних відомств. В умовах війни та післявоєнного відновлення ми повинні діяти на випередження – залучати інвестиції, підтримувати місцеві громади та допомагати їм перейти на альтернативні джерела енергії. Цей документ закладає основу для комплексного вирішення соціальних, економічних і екологічних викликів, з якими стикаються вугільні регіони”, – зазначила Вікторія Киреєва.

Меморандум передбачає співпрацю сторін у процесі справедливої трансформації вугільних регіонів, з акцентом на вирішення економічних, соціальних та екологічних проблем, що виникають у зв’язку зі зменшенням видобутку вугілля та поступового закриттям вугледобувних та суміжних підприємств.

Основними напрямами роботи відповідно до меморандуму є:

  • Сприяння інвестиційному розвитку вугільнозалежних громад.
  • Покращення умов проживання мешканців громад, сприяння розвитку якісної та зручної інфраструктури.
  • Сприяння переходу на альтернативні джерела енергії та підвищення рівня енергоефективності у житлово-комунальній сфері.
  • Напрацювання точок економічного зростання з урахуванням наявного економічного та людського потенціалу для диверсифікації локальної економіки.
  • Проведення консультацій щодо перепрофілювання закладів професійно-технічної освіти.
  • Створення умов для розв’язання екологічних проблем.


Перші кроки в реалізації меморандуму включатимуть консультації з місцевими громадами для оцінки потреб і можливостей, а також запуск ініціатив із впровадження відновлюваних джерел енергії.

Підписання меморандуму та організація форуму «Справедлива трансформація вугільних громад України» відбулися за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) та Кабінету Міністрів України.